Vajinoplasti(Vajina Daraltma)

Gebelik, normal doğum, kronik hale gelen öksürük, menopoz ve yaş gibi nedenler ile, zamanla vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Sürtünme hissinin azalmasına bağlı olarak cinsel doyumda azalma, cinsel ilişkide özgüven kaybı ve eşler arasında soğukluk gibi problemleri beraberinde getiren bu fiziksel değişimler, kadınları –ve tabii ki partnerlerini–psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebilmektedir. 
 
Vajinada görülen bu gevşeme ve sarkma problemlerine yönelik gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonları ise; genital bölgede bulunan kasların sıkılaşmalarını sağlayarak vajinanın iç ve dış çapının azaltılmasına yardımcı olurlar. Vajinoplasti sonrasında hastaların, cinsel performanslarının kalitesi yükselmekte, çiftlerin cinsel doyuma ulaşmaları mümkün olmaktadır.
 

Vajina daraltma nasıl yapılır?

Alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken daraltma işlemi, klasik vajina daraltma ameliyatları ve lazerli yöntemler olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Vajinadaki fazla mukoza dokusunun alınarak, vajenin içeriye doğru daraltıldığı klasik yöntemlerde, dikiş izleri içeride oldukları için görünmezler. Lazer kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatlar ise; vajina içerisine yerleştirilen lazer probununun kademeli şekilde ilerletilerek her bölgenin ayrı ayrı taranması şeklinde yapılırlar.
 

Uygulamadan sonra nelere dikkat edilmelidir? 

Ameliyatlar sonrasında hastaların ameliyat bölgelerine karşı oldukça hassas davranmaları gerekmektedir. Kişilerin, doktorlarının uygun gördüğü tarihe kadar cinsel ilişkide bulunmamaları ve bu süreçte doktorlarının yönlendirmeleri dışına çıkmamaları büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hastaların uzun yürüyüşlerden ve yorucu işlerden kaçınmaları gerekmektedir.
 

Vajina daraltma uygulamaları riskli midir?

Vajinoplastide tercih edilebilecek her iki yöntem de, risk seviyeleri oldukça düşük işlemlerdir. Ortaya çıkabilecek olan risklerin minimal seviyede tutulması için cerrahın alanında uzman olması ve işlemin gerçekleşeceği kliniğin ideal ameliyat koşullarına sahip olması gerekmektedir. 
 

Vajina daraltma fiyatları

Vajinanın genişlik derecesi, kullanılacak yöntem, operasyonu gerçekleştirecek hekimin deneyim durumu ve işlemin gerçekleştirileceği klinik, fiyatları etkileyen unsurların başında gelmektedir. Bu noktada, eğer siz de vajinoplasti ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız, uzman bir hekimin görüşlerine başvurmanız daha doğru olacaktır.